اخبار :: دانش و فن آوری :: کامپیوتر

آخرین بروزرسانی : چهارشنبه 14 مهر 1389 - 09:47:59 ق.ظ.
مرتبه بازدید | نظرات شما | نسخه قابل چاپ | این صفحه را برای دوستان خود بفرستید.


دولت ایران نمایشگاه جیتکس را تحریم کرد

با نزدیک شدن تاریخ بسته شدن پرونده ذخیره، اخذ و جانمایی غرفه های بزرگترین نمایشگاه فناوری اطلاعات خاورمیانه، خبرهای منتشره حاکی از آن است که ایران در یک تحریم خود خواسته قرار گرفته و عملا در نمایشگاه جیتکس 2010 خبری از پاویون یا سالن ایران نخواهد بود.


GITEX Logo

امیراشکان تربیت جویی، مجری غرفه ایران در نمایشگاه جیتکس طی سال های اخیر، در گفتوگو با خبرنگار همشهری گفت: همه ساله خیل عظیمی از مشتاقان ایرانی فناوری اطلاعات و ارتباطات، شرکت های خصوصی فعال و مدیران بخش های دولتی و خصوصی به منظور آشنایی با آخرین فناوری های ارائه شده در خاورمیانه و ارائه خدمات و محصولات خود در این رویداد بزرگ حضور دارند، اما امسال به دلیل عدم حمایت سازمانها و دستگاه های دولتی، از سالن رسمی ایران در این نمایشگاه اثری نخواهد بود و تنها برخی از شرکتهای ایرانی به صورت مستقل یا حتی تحت عنوان شرکت های همکار خارجی خود در این نمایشگاه حضور خواهند داشت.

وی افزود: نگاه مثبتی در رابطه با مشارکت ایران در این نمایشگاه وجود ندارد و این در حالی است که مسئولان ارشد جیتکس، ایران را بزرگ ترین بازار فناوری خاورمیانه می دانند. به گفته تربیت جویی، خلأ حضور ایران در این نمایشگاه را، کشورهای دیگر منطقه مانند ترکیه، مصر، هند، پاکستان و بحرین پر میکنند. براساس گزارش های منتشره، بیش از 85 درصد از سالنهای ده گانه این نمایشگاه پر شده و پیش بینی می شود تا پایان ماه جاری، 100درصد سالن ها به فروش برسد.

نمایشگاه جیتکس تحت عنوان «هفته فناوری اطلاعات» همه ساله در اواخر مهر ماه در دوبی برگزار می شود. این نمایشگاه بین 150 تا 200 هزار بازدیدکننده تخصصی دارد و ایران طی 7 سال گذشته در آن حضور داشته است. گزارش خبرنگار همشهری حاکی است که برخی از نهادهای ذی ربط در ایران به دلیل تقارن تقریبی نمایشگاه رسانه های دیجیتال در ایران با نمایشگاه جیتکس، از هر گونه حمایت یا مشارکت در این موضوع خودداری کرده اند؛ به عبارت دیگر درشرایطی که باید ایران با حضور قدرتمند و وسیع خود در چنین صحنه هایی، از فرصت های موجود برای تثبیت موقعیت خود در بازارهای اقتصادی و فناوری منطقه حداکثر استفاده را بکند، در یک اقدام انفعالی، دست به یک تحریم خود خواسته زده است! از طرف دیگر، عدمحضور ایران در این نمایشگاه به معنای عدمحمایت از شرکت های فناوری اطلاعات فعال در ایران برای ارائه توانمندیهای خود در سطح منطقه و کسب بازارهای جدید و صدور خدمات و محصولات فنی و مهندسی در زمینه فناوری اطلاعات به شمار میرود. در غیاب ایران، رقبای شرکتهای ایرانی در منطقه، جای فعالان ایرانی را پر کرده و کسب جایگاه جدید حتی در سال های آینده مشکلتر خواهد شد.


نکته جالب توجه این است که هر ساله بخش عمده ای از بازدیدکنندگان نمایشگاه جیتکس را فعالان آی تی ایرانی تشکیل می دهند و طبق مشاهدات خبرنگار اعزامی همشهری به جیتکس 2009، در تمام راهروهای این نمایشگاه می شد به راحتی مکالمات افراد را به زبان فارسی شنید. اکنون باید دید آیا نهادهای متولی فناوری اطلاعات مانع این تحریم خود خواسته می شوند؟


منبع خبر: همشهری آنلاین

مطالب قبلی


عراق با پشت سر گذاشتن ایران، سومین کشور نفت خیز جهان شد

وزیر نفت عراق روز دوشنبه اعلام کرد که برآوردهای جدید نشان می‌دهد ذخایر نفت اثبات شده این کشور به میزان یک‌ چهارم افزایش یافته و از 115 میلیارد بشکه به بیش از 143 میلیارد بشکه رسیده ‌است. ادامه ...

کرم جدید اینترنتی در فیس‌بوک

هزاران کاربر شبکه اجتماعی فیس‌بوک مورد حمله نوعی «کِرم فیس‌بوکی» قرار گرفته‌اند که بدون این‌که کاربر خبر داشته‌باشد برای او بر گزینه «پسندیدم» (like) کلیک می‌کند. ادامه ...

نورمن ویزدام، کمدین نامدار انگلیسی، درگذشت

نورمن ویزدام، کمدین معروف انگلیسی، درگذشت. ادامه ...

به اشتراک بگذارید


نظرات


 

آخرین مطالب سایت

آخرین مطالب کامپیوتر

RSS


جستجو

جستجوی سریع:
عین عبارت  همه کلمه ها  هر کلمه

خبر نامه

پست الکترونیک :

نمایش مطالب در سایت شما

شما هم می توانید اخبار این صفحه را در وب سایت خودتان نمایش دهید.تنها کافیست کدی که در اختیارتان قرار می دهیم را در صفحه های وب سایتتان قرار دهید.
کد این شاخه را بگیرید

شرکای ما

 • ایران هات لینکز
  بزرگترین دایرکتوری وب سایت های ایران.
 • استودیوی طراحی شات فور یو
  متخصص در توسعه نرم افزارهای مبتنی بر وب.
 • فروشگاه شات فور یو
  عرضه کننده کلیه خدمات وب شامل ثبت دامنه و میزبانی وب سایت با بالاترین کیفیت.
 • بعد پنجم
  گرافیک، طراحی داخلی، و کلیه خدمات تبلیغات و چاپ.